Čo treba vedieť pred výletom do Černobylu? + VIDEO (Otázky a odpovede)

Autor: David Haring | 16.6.2019 o 20:33 | (upravené 17.6.2019 o 8:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1947x

Ako sa dá dostať do Černobylu? Ako vyzerá Černobyl dnes? Čo sa tam vlastne stalo? Je výlet do Černobylu bezpečný? Aká je tam radiácia? V tomto článku vám prinášam kompletné informácie, ktoré treba vedieť pred výletom do Černobylu.

1. Prečo ísť na výlet do Černobylu?

Toto miesto je unikát. Už sme precestovali (ja a Lenka) veľa krajín, ale niečo ako Černobyl sme nikdy nezažili. Je tu špecifická atmosféra, ktorá zanechá v človeku veľmi silné pocity. Už len keď si uvedomíte, čo sa na tom mieste dialo pred 33 rokmi – že sa tu stala najväčšia jadrová havária v dejinách ľudstva, vám naskočia na tele zimomriavky. Na výlete uvidíte v tom čase moderné budovy, rôzne pozostatky komunistickej éry či úplne opustenú časť úrodnej pôdy. Tieto miesta v nás vzbudili smútok, strach i úžas. Ťažko ich opísať slovami, túto skúsenosť treba jednoducho zažiť.

2. Čo sa vlastne v Černobyle stalo?

Písal sa 26. apríl 1986, keď sa v Černobylskej elektrárni stala najväčšia katastrofa v jadrovej energetike v histórii ľudstva. Tú zapríčinili pracovníci, ktorí mali vykonať experiment, hoci na to neboli školení. V priebehu tohto testu došlo k prehriatiu a následnej explózii štvrtého reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak. Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí.

3. Ako sa dostať do Černobylu?

Černobyl leží približne 2 hod autom od Kyjeva. Dá navštíviť len s turistickou agentúrou, ktorá má vybavené patričné povolenia. Rezerváciu treba urobiť vopred, aby vám vybavili lístky a registráciu. Zraz je ráno o 8:00 v centre hlavného mesta Ukrajiny. Ceny sú rôzne v závislosti od počtu návštevníkov. Rátajte však, že celodenný výlet na osobu stojí okolo 100 dolárov.

My sme dvakrát využili služby agentúry SoloEast Travel, ktorí majú 20-ročné skúsenosti. Sú to profesionáli, ktorí zodpovedajú každú otázku a dbajú na vašu bezpečnosť. My sme s nimi boli nad mieru spokojní a určite vám odporúčame výlet do Černobylu práve s touto overenou agentúrou. Do Černobylu môžete ísť len v tom prípade, ak máte viac ako 18 rokov a platný pas.

4. Je výlet do Černobylu bezpečný?

Áno. Nie je sa čoho obávať, lebo turistické agentúry majú svoje trasy, kde sú hodnoty radiácie veľmi nízke. Jeden deň v Černobyle vám dá toľko radiácie ako jednohodinový let. Na konci výletu musíte prejsť dvoma kontrolami, kde sa uistíte, že nie ste rádioaktívni.

5. Čo výlet do Černobylu zahŕňa? Ktoré miesta navštívim?

Plán výletu je flexibilný v závislosti od poštu návštevníkov. Určite však uvidíte mesto Černobyl, kde si dáte obed, radar Duga, nový sarkofág zakrývajúci vybuchnutý reaktor 4 a mesto Pripjať.

Náš výlet však začal v malej dedine Zálesia, kde pred výbuchom žilo asi 3000 rodín. Okrem prestavaného kostola v kultúrny dom (Sovieti boli ateisti), našu pozornosť upriamil jeden z mála zachovaných domových interiérov z tohto obdobia. Ten pocit vrátenia sa v čase – do roku 1986 bol veľmi silný a ťažko opísateľný. 

Potom sme sa so sprievodcom presunuli do mesta Černobyl, kde z pôvodných 13 000 obyvateľov zostalo už len 60. Je to celkom aktívne mesto, v ktorom sa okrem obchodov, reštaurácie či múzea nachádza aj Anjel Apokalipsy a cintorín všetkých 188 zaniknutých dedín po výbuchu. Taktiež sme sa zastavili pri pomníku pre Černobylských hrdinov – hasičov. Po obede sme mali krátku obhliadku mašín, ktoré čistili strechu vybuchnutého reaktora č. 4. Niektoré z nich boli pôvodne vyrobené na hľadanie mín či pristávanie na mesiaci. 

Cez hustý les sme sa presunuli k radaru Duga, ktorý bol postavený v tajnej oblasti Černobyl 2., ktorá neexistovala na mape. Žili tu prevažne inžinieri a vojaci, snažiac sa zachytiť americké rakety ešte pred dopadom do ZSSR. Nikdy sa však nepotvrdilo, že by tento 150 metrov vysoký a 500 metrov široký radar naozaj fungoval.

Na krátko sme sa pristavili pri Černobylskej jadrovej elektrárni. Explodovaný reaktor 4 je ukrytý pod sarkofágom. 

Naša konečná zastávka je už spomínaný opustený Pripjať. Napriek tomu, že vstup do budov je zakázaný, my sme mali možnosť vidieť zdevastovanú nemocnicu, kaviareň, športovisko, či kultúrny dom. Na futbalový štadión či zábavný park sme sa pozreli pomocou dronu. Je to úplne iný pocit vidieť totálne opustené mesto v obklopení toľkej zelene.

 

6. Aké pravidlá treba počas výletu do Černobylu dodržiavať?

Pri vstupe do 30 km a 10 km zóny vám skontrolujú policajti lístok a pas. Taktiež vám dajú prístroj, ktorý musíte mať počas celého výletu na sebe. Ten zameriava hodnoty radiácie, ktorému je vaše telo vystavené. Musíte mať oblečené dlhé veci a uzavreté topánky. V zóne výbuchu sa nesmie sedieť na zemi, a ani nič na ňu pokladať. Taktiež nie je dovolené jesť nič zo stromov, vstupovať do budov a dotýkať sa objektov v nich. Na fotenie nie sú žiadne reštrikcie, no ak chcete použiť dron, musíte mať vybavené povolenie, ktoré stojí 220 dolárov.

7. Ako je to s turizmom v Černobyle?

S vydaním seriálu od HBO nárast turizmu veľmi stúpol. Počas našej prvej návštevy v marci sme nestretli v Pripjati takmer žiadneho turistu. Na ďalšej návšteve sme stretávali veľké skupiny ľudí a sprievodca mi povedal, že tam chodí aj 800 turistov denne. Myslíme si, že pri takomto veľkom prívale turistov toto miesto stráca svoje čaro. Avšak, ak vás to tam láka, nečakajte a navštívte toto miesto čím skôr.

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?