reklama

10 dní na Islande v lete – kompletný itinerár + VIDEO

Ak chcete zažiť desať dobrodružstvom naplnených letných dní, tak čítate správny blog. Tak ako vám ukážeme nádhernú krajinu a tajné prírodné poklady, tento článok vám ponúkne aj výber tých najdôležitejších atrakcií na Islande.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ako cestovať na Islande?

Island nemá železnice a cestovanie autobusmi je dosť drahé a nepraktické. Preto vám odporúčame prenajať si auto, ktoré vám umožní precestovať krajinu presne podľa vašich predstáv a navštíviť aj rôzne neprebádané miesta. Na väčšinu atrakcií sa dostanete normálnym autom, no na niektoré potrebujete terénne 4×4 auto (Tieto cesty sú označené písmenom F).

My sme si prenajali auto cez Rent.is a zvolili sme si mini karavan, ideálny pre 2 osoby. Bolo to hlavne z praktických dôvodov. O pohodlné ubytovanie sme mali postarané a variť sme si mohli s ich varičom kedykoľvek a kdekoľvek. Ak chcete precestovať veľa kilometrov za krátky čas pohodlne, toto je jasná voľba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa týka stravy, po príchode na Island vám odporúčame urobiť veľký nákup v reťazci Bonus, ktorý má široký výber a najprijateľnejšie ceny. Okrem toho môžete nakupovať v Kronane, Nette, minimarketoch či pumpách.

Obrázok blogu

No ale poďme už k samotnému plánu výletu. Za 10 dní na Islande dokážete precestovať celú známu okružnú cestu „Ring Road“ (označená č. 1), ktorá spája všetky väčšie mestá v krajine. Ring Road má 1332 kilometrov a je najdlhšia cesta na Islande. Okrem toho stihnete obehať aj najnavštevovanejší zlatý okruh „Golden Circle“ , ktorý sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Reykjavík. Už menej známy je „Diamond circle“ – diamantový okruh, ktorý leží na severe krajiny. Z neho vám odporúčame dve atrakcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina blogov navrhuje, aby ste precestovali Island proti smeru hodinových ručičiek a začali ste s tými najznámejšími miestami. My sme však zvolili opačný smer kvôli počasiu. Taktiež sme chceli precestovať miesta s menej atrakciami na začiatok a rýchlejšie, aby nám ostalo viac času na juhu krajiny, kde je toho najviac.

Keďže je leto a dni na Islande sú veľmi dlhé, stihnete navštíviť viac miest ako v zime. Odporúčame vám chodiť hlavne skoro ráno a neskoro večer, aby ste predišli davom turistom a taktiež mali čo najkrajšie fotky.

Obrázok blogu

Deň 1 - Snæfellsnes Peninsula

Skoro ráno sa vyberte na druhý najvyšší vodopád na Islande – Glymur. Ten leží 120 km od hlavného letiska Keflavík a túra, ktorá vám zaberie približne 3 hodiny (spolu tam aj späť) je stredne náročná. Vodopád je ukrytý v nádhernom kaňone.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá zastávka dňa je osamelý kostol Budakirkja, ktorý je situovaný 155 km od Glymuru uprostred veľkého lávového poľa.

Ďalej prejdete 20 km a dostanete sa ku Gatklettur v dedinke Arnastapi. Sú tu pekné útesy a najznámejší je Arch Rock s oblúkovou klenbou, ktorý si hneď všimnete.

Po 50 km jazde prídete k Kirkjufellsfoss – k fotogenickej skale s dvojitým vodopádom. Zaparkujte na vyznačených parkoviskách, nie na ceste, aby ste sa vyhli pokute.

Ak ešte nie ste unavení a zvládnete šoférovať ďalších 130 km, odporúčame vám večerné kúpanie v termálnom prameni Guðrúnarlaug hot spring. Ten je vybudovaný hneď vedľa kempu, kde môžete prespať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 2 – Sever Islandu I.

Asi 230 km od termálneho prameňa nájdete najstarší kostol na Islande – Grafarkirkja, postavený v 17. storočí.

Teraz už smerujete do mesta Akureyri (130 km), kde môžete navštíviť pôvodné islandské domy – Laufas Turf Homes alebo ísť pozorovať veľryby. My sme si však radšej vychutnali obed na odpočívadle nad mestom s krásnym výhľadom.

Ďalej sa presuňte k veľmi zaujímavému vodopádu Godafoss – Vodopádu Bohov, ktorý je vzdialený iba 35 km od mesta Akureyri a leží na štvrtej najväčšej rieke Islandu. Po ceste prejdete cez spoplatnený 7 km tunel, ktorý jednoducho zaplatíte online (1500 ISK/12 eur). Treba ho zaplatiť v trojhodinovom rozmedzí pred alebo po jazde. Ak ho nezaplatíte, vaša požičovňa áut dostane pokutu, ktorú vám zaúčtujú.

Večer sa presuňte do regiónu Myvatn (40 km) a prevezte sa okolo Myvatnského jazera. Prespite niekde v okolí.

Obrázok blogu

Deň 3 – Sever Islandu II.

Skoro ráno pri východe slnka navštívte geotermálne miesto Hverir (15 km od jazera). Je tu veľa bublajúcich jazierok a sírových výparov. Voda tu má aj 200 °C. Toto bol pre nás jeden z top zážitkov celého výletu.

Ďalšia zastávka je najznámejší bod Diamantového okruhu – vodopád Dettifoss, ku ktorému sa dostanete po 63 km. Vedie tam tzv. gravel road – štrková cesta. Dettifoss je 45 m vysoký a má najväčší objem vody na Islande. Je považovaný za najsilnejší vodopád v Európe. Hneď vedľa neho je ukrytý ďalší vodopád Selfoss, ku ktorému sa dostanete asi po 15 min prechádzke. Oba vodopády ležia v najväčšom islandskom kaňone a stoja za návštevu.

Presuňte sa naspäť do regiónu Myvatn a navštívte 11 krát vybuchnutú sopku Krafla. Cesta je dlhá cca 75 km. Jej výbuchy vytvorili obrovské lávové pole vo výmere 35 km štvorcových.

Po namáhavých prvých troch dňoch si zaslúžite trocha oddychu. Navštívte Myvatn Nature Baths, lagúnu s termálnou azúrovou vodou. Je dobre si zarezervovať vstup vopred, avšak neodmietnu vás ani bez rezervácie. Vstupné je 40 eur (5300 ISK) pre dospelého a 25 eur (3300 ISK) pre študentov.

Obrázok blogu

Deň 4 – Eastfjords

Presuňte sa 190 km východne k dedinke Seydisfjordur. Tá sa rozprestiera v údolí medzi obrovskými kopcami, početnými vodopádmi a fjordom. Atmosféru v nej spríjemňuje bledomodrý kostolík, ku ktorému vedie dúhový chodník.

Ďalšia topka východného Islandu je bazaltový kaňon Stuðlagil ležiaci asi 100 km od dedinky. Môžete zaparkovať na parkovisku, kde vás navedú Google Mapy a obzrieť si ho zhora. My však odporúčame vstúpiť do kaňonu. To však vyžaduje asi štvorkilometrovú prechádzku (jedna cesta).

Posledným miestom, ktoré vám odporúčame navštíviť na východe Islandu je krásny vodopád Hengifoss, vzdialený 101 km od kaňonu. Hengifoss je špecifický svojimi vrstvami antuky a ílu, ktoré sa usadili medzi bazaltom. Túra k vyhliadke na vodopád potrvá asi 30 minút.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 5 – Juhovýchod Islandu

Zastavte sa pri Hvalnes Lighthouse, ktorý leží 150 km od Hengifossu. Odtiaľto máte krásny výhľad na fotogenickú horu Estrahorn a čiernu pláž.

Ďalej nasleduje 44 km epická jazda k známemu pohoriu Vestrahorn. Výhľad je najlepší z miesta Stokknes, ktoré je na súkromnom pozemku, kde treba zaplatiť aj vstup 900 ISK.

Ak vás viac lákajú ľadovce ako hory, tak hneď zamierte na miesto Jökulsárlón alebo nazývané aj „Glacier lagoon“ – Ľadovcová lagúna. Cesta je dlhá 88 km. Táto lagúna je situovaná pod najväčším ľadovcom v Európe a nájdete v nej množstvo krýh. Ak ste dobrodružní, môžete sa v lagúne aj kajakovať. (cca 100 eur) Hneď vedľa tejto lagúny sa môžete prejsť po tzv. „Diamond beach“ – Diamantovej pláži. Tá je posiata čiernym pieskom a ľadovými kryhami.

Asi 12 km západne od Glacier lagoon je ďalšia ľadovcová lagúna – Fjallsárlón. Táto je menšia, menej poznaná a menej preplnená turistami. Taktiež tu môžete vidieť kryhy zblízka výletom na lodi. 

Nakoniec dňa vám odporúčame zamieriť priamo k ľadovcu Svínafellsjökull, ktorý leží 50 km od Fjallsárlónu. Toto miesto ponúka krásny výhľad na ľadové formácia zblízka.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 6 – Juh Islandu I.

Tento deň bude plný našich obľúbených miest. To prvé je „Secret canyon“ – Tajný kaňon, o ktorom vie len málokto. Nám vyrazilo dych svojou rozprávkovou atmosférou. Odporúčame vám ho navštíviť doobeda, kvôli slnku. Ak sa tam chcete dostať, musíte ísť späť smerom k Fjallsárlónu, blízko ktorého sa toto čarovné miesto nachádza. Pre konkrétne GPS súradnice nám napíšte email alebo správu na Instagrame.

Druhým miestom tohto dňa bude zaujímavý vodopád Svartifoss, vzdialený len necelých 7 km od Svínafellsjökull. Ten je súčasťou národného parku, kde za parkovanie zaplatíte 750 ISK (6 eur). Tento nádherný čierny bazaltový vodopád vám dá pocítiť, že Island je akoby na inej planéte. Túra k nemu trvá do pol hodinky.

Približne po 35 km cestou k ďalšej peknej prírodnej pamiatke sa môžete zastaviť a odfotiť Lómagnúpur, jednu z najfotogenickejších hôr Islandu.

Po ďalších 44 km dovŕšite cieľ, a to je Fjadrargljufur Canyon, ktorý vznikol asi pred 9000 rokmi. Je okolo 100 metrov vysoký a cez 1 km dlhý. Popri kaňone sú vybudované chodníky, z ktorých si môžete dôkladne obzrieť jeden z najkrajších kaňonov Islandu. Je dokonca taký populárny, že Justin Bieber tu natáčal klip a toto miesto sa objavilo aj v seriáli Game of Thrones.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 7 – Juh Islandu II.

Na začiatok dňa vám odporúčame ísť k Sólheimasandur Plane Crash. V novembri 1973 toto americké lietadlo so siedmimi pasažiermi havarovalo na čiernej Islandskej pláži a jeho pozostatky tam ležia dodnes. Miesto je veľmi populárne pre turistov, preto odporúčame návštevu zrána. Je situované asi 94 km od kaňonu.

Ďalej odporúčame navštíviť polostrov Dyrhólaey (19 km od lietadla), ktorý je vlastne najjužnejší bod Islandu a kde okrem vysokých útesov pravdepodobne uvidíte aj nádherných vtákov puffinov. Island je domovom až pre 60 percent svetovej populácie atlantických puffinov.

Asi 20 km východne od Dyrhólaey leží mesto Vik. Od miestneho kostola ja pekný výhľad na čiernu pláž, ku ktorej máte namierené. Reynisfjara Black Sand Beach je veľmi populárna a okrem bazaltových útvarov a útesov tu môžete vidieť rozbúrený Atlantický oceán.

Na západ slnka sa presuňte na jeden z najkrajších vodopádov na Islande – Seljalandsfoss. Leží asi 60 km od Čiernej pláže a parkovisko je taktiež platené. My sme zaparkovali pri kempe hneď vedľa a mali sme to zadarmo. Najlepšie na Seljandsfosse je, že si môžete celý vodopád obísť a dostanete sa až poza neho.

Ak máte ešte dosť času pred západom slnka, môžete navštíviť susedný vodopád Gljufrabui, ktorý je vytvorený v akejsi jaskyni. Odporúčame pršiplášť, keďže voda strieka všade navôkol.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 8 – Juh Islandu III.

Vráťte sa asi 30 km východne k azda najsúmernejšiemu vodopádu na Islande – Skogafoss. Je široký 25 metrov a dosahuje výšku 60 metrov. Vodopád často vytvára dúhu. Hneď vedľa Skogafossu nájdete aj ukrytý a menej známy vodopád Kvernufoss. Dostanete sa k nemu z parkoviska pri Skógar múzeu. Musíte ísť za múzeum a preskočiť plot – je tam rebrík. Po asi 15 minútach prechádzky popri rieke sa dostanete k vodopádu.

Ďalšia zastávka je len kúsok od Skogafossu. Hot spring Seljavallalaug je veľmi známy termálny prírodný bazén. Je vzdialený len asi 15 minút od parkoviska. Určite by ste ho mali navštíviť.

Ak máte radi dobrodružstvá tak veľmi ako my, potom choďte na výlet do nádhernej oblasti Landmannalaugar (162 km). Ak nemáte 4×4 auto, tak musíte zastaviť na parkovisku s krásnym výhľadom na asi najznámejšiu sopku Heklu – Landmannahellir. Odtiaľ si môžete buď stopnúť autobus /lepšia voľba/, za ktorý zaplatíte okolo 50 eur na osobu za obe cesty alebo nejaké náhodné auto. Pri druhej voľbe však nemáte záruku, že sa ľahko dostanete naspäť k autu. Nám hrozilo 40 km kráčanie, a to veru nechcete zažiť. Preto jasne odporúčame autobus, najlepšie vopred zarezervovaný. Ak myslíte, že to nedáte, pokračujte rovno na povestný Golden Circle

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 9 – Golden Circle

Deň začnite na asi najnavštevovanejšom vodopáde Islandu Gullfoss, ktorý nájdete po 150 km jazde z Landmannalaugaru. Golden circle dostal názov podľa tohto Zlatého vodopádu.

Presuňte sa 10 km ku geotermálnej oblasti Haukadalur. Sú tu dva známe gejzíry – Geysir a Strokkur. Geysir, po ktorom vlastne vzniklo toto pomenovanie, je aktívny len po zemetrasení. Strokkur je naopak veľmi aktívny a voda vystreľuje do vzduchu každých 10 minút. Toto miesto určite treba navštíviť.

Nasledovná 15 km jazda vás zavedie na unikátny vodopád Bruarfoss, ktorý je stále považovaný za skrytý poklad a často nazývaný „Najmodrejší vodopád Islandu“. Túra je 3,5 km dlhá a okrem tohto vodopádu tu nájdete ďalšie dva menšie vodopády.

Poobede sa už presuňte do národného parku Þingvellir, ktorý je pre Island veľmi dôležitý po historickej a kultúrnej stránke. Nová republika ako aj parlament sa zrodili práve na tomto mieste. Turistov však viac láka geologická stránka parku. Stretávajú sa tu totižto dve tektonické dosky – Severoamerická a Euroázijská. Tento jav je pozorovateľný len na tomto mieste. Ak navštívite toto miesto medzi 20.00 a 9.00, nemusíte platiť parkovanie. Park je vzdialený od Bruarfossu približne 50 km.

Posledná zastávka zlatého okruhu je Kerið kráter (cesta dlhá 50 km). Nás veľmi nenadchol, keďže je to len kráter naplnený modrou vodou a niečo podobné sme videli vedľa Krafly v Myvatne. Taktiež od vás pýtajú vstupné cca 400 ISK (3 eurá). Treba si zvážiť, či ho chcete vidieť.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deň 10 – Reykjavík a okolie

Avšak len 30 km od Kerið kráteru je ďalší unikát – Reykjadalur Hot Spring Thermal River. Po 3 km túre sa môžete vykúpať v termálnej rieke. Je to fakt veľmi pekný zážitok a táto celkom dlhá túra stojí za to. Toto miesto rozhodne odporúčame.

Teraz už nastal čas preskúmať hlavné mesto Islandu, Reykjavík. Ten je známy hlavne svojím kostolom s bazaltovým motívom – Hallgrimskirkja. Vstup do kostola je zdarma a na vežu sa platí symbolický poplatok. Nezabudnite sa prejsť po hlavnej obchodnej ulici Laugavegur a nakúpiť suveníry, ktoré sú lacnejšie ako na iných miestach v krajine. Potom sa prejdite ešte popri oceáne a prezrite si najznámejšiu sochu – Solfar Sun Ship.

Ak nemáte dosť geotermálnych miest, môžete zamieriť aj ku Krýsuvíku (35 km od Reykjavíku), ktorý je po ceste na letisko. Ak ste však navštívili Myvatn, veľmi vás nenadchne.

Nakoniec sme si nechali azda najznámejšie miesto na Islande – Blue Lagoon (35 km od Krýsuvíku). My sme sa išli pozrieť, ako to tam vyzerá. Je to veľmi podobné ako Myvatn Nature Baths, len väčšie. Tento objekt sa nachádza v krásnom prostredí uprostred lávového poľa. Po 85 eurovom vstupe vás čaká pleťová maska, jeden drink v bare a kúpanie sa. Už je len na vás, či vám stojí za to sa tu vykúpať. Cesta na letisko z lagúny je dlhá 20 km.

Obrázok blogu

Tak to boli miesta, ktoré sme navštívili počas nášho 10-dňového výletu na Islande. Možno sa vám zdá, že sme toho stihli veľmi veľa. Áno, my sme denne spali 4-5 hodín a snažili sa užiť si tento výlet čo najviac. My dúfame, že vás tieto tipy aspoň inšpirovali a niektoré z týchto miest zahrniete vo vašom výlete na Island. V ďalšom článku vám dáme tipy, ako sa prestravovať na Islande dobre, rýchlo a jednoducho tak, aby vás to veľa nestálo. Ak máte otázky ohľadom výletu po unikátnom Islande, kontaktujte nás na info@davidharing.net

David Haring

David Haring

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Volám sa Dávid a momentálne dlhodobo cestujem s mojou maželkou Lenkou. Baví nás prinášať našej komunite denno-denné zážitky z našich ciest na Instagrame a Youtube. Tak ak rád cestuješ a máš chuť na nefiltrovaný obsah, pridaj sa k nám. Instagram https://www.instagram.com/@harovci Youtube https://www.youtube.com/@DavidHaring Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu