Lofoty - krásne miesto za polárnym kruhom + VIDEO

Autor: David Haring | 19.2.2020 o 16:00 | Karma článku: 5,73 | Prečítané:  1897x

Lofoty - súostrovie plné krásnych scenérii, dramatických štítov, typických rybárskych domčekov či ideálne miesto na lovenie polárnej žiary. V zime ponúka pravú arktickú atmosféru a cez leto množstvo turistických výletov. 

Ako sa dostať na Lofoty?
Na Lofoty sa dá pricestovať rôznymi spôsobmi. Prvá možnosť je prílet do mesta Bodø, odkiaľ premáva trajekt na samotné súostrovie. Plavba trvá 2 hodiny. Ďalšia možnosť, ktorá nám vyhovovala viac, je prílet do mesta Narvik. Tam si treba požičať auto a presunúť sa asi niekoľko hodín smerom na Lofoty.

Keďže sme sa na Lofoty vydali v zime a dni boli krátke, rozhodli sme sa nocovať v meste Leknes, odkiaľ sme chodili na celodenné výlety. Na Lofotách je toho čo pozerať, no veľkou výhodou je, že tie najznámejšie atrakcie ležia v tesnej blízkosti, a tak sa dá navštíviť veľa miest za krátky čas.

Čo teda treba vidieť na Lofotách?

Reine
Táto dedina je asi najznámejším miestom na Lofotách hlavne kvôli svojej lokalite. Leží v obklopení majestátnych štítov a je obmývaná artickým oceánom. Centrum tejto deniny tvoria typické rybárske domčeky, ktoré dotvárajú atmosféru. Je tu jedno zaujímavé miesto - Reinebringen, z ktorého je neskutočný výhľad na široké okolie. Avšak, v zime je túra veľmi nebezpečná, tak nám to vynahradil dron.

Sakrisøy
Táto malinká dedinka je situovaná len pár kilometrov od Reine. Zaujímavosťou je, že väčšina domov je žltej farby a vraj patria jednej rodine. Dedina je známa aj vďaka povestnému rybaciemu hamburgeru, ktorý nájdete v reštaurácii Anita's Sjømat. Pozor však na otváracie hodiny mimo sezóny

Hamnøy
V tejto dedinke hneď upúta pozornosť výhľad z mosta, ktorý ponúka zaujímavú kompozíciu skaly a časti dediny. Toto miesto je pravá pohľadnicová fotka.

Ryten
Túra, ktorá je dostupná počas celého roka. Celý výstup ponúka množstvo nádherných výhľadov na okolité vrchy, jazerá či fjord. Z vrcholu je krásne vidieť celú pláž Kvaløya. Túra je nenáročná, a určite sa oplatí sem zavítať.

Nusfjord
Dedinka ukrytá v krásnom fjorde Severného mora a považovaná za jednu z najstarších a najzachovalejších rybárskych miest v Nórsku.

Henningsvær
Veľká časť cesty z Leknes je epická, keďže vedie popri oceáne a okolité štíty dotvárajú túto scenériu. Prístavná dedina Henningsvær je populárna svojím futbalovým ihriskom s unikátnou polohou.

Uttakleiv a Ramberg
Pláže s nádhernou scenériou, ktoré sú taktiež aj najpopulárnejšie miesta na pozorovanie polárnej žiary.

Na Lofotách je určite množstvo ďalších atrakcií, ktoré sa dajú vidieť, no my sme sa kvôli krátkym dňom zamerali na tie najhlavnejšie. Počas iných ročných období Lofoty ponúkajú aj ďalšie krásne turistické trasy.  

 

Aby ste si lepšie priblížili, ako taký výlet na Lofoty môže vyzerať, pozrite si nasledujúce video.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Sme jednotky. A nuly

Pri tlačovkách nepretržite schytáva občan, ktorý by milerád zabojoval proti šíreniu hnusoby.


Už ste čítali?